Samotné jméno Hora pěti plošin je odvozeno z neobvyklé topografie hory. Ta se skládá z pěti vrcholů (sever, jih, východ, západ, střed). Severní je nazýván Beitai Ding, či Yedou Feng, je z nich nejvyšším a zároveň i nejvyším vrcholem v severní Číně. Wutai je také označována jako „první mezi čtyřmi horami“. Toto je odvozeno Avatamsaka sůtry, kde josu popisovány příbytky bódhisattvů. V této kapitole je Manjusrimu řečeno, aby bydlel na čisté a chladné hoře na severovýchodě. Odtud vznikl i alternativní název Čistá Chladná Hora (Qingliang Shan).
Buddhisté věří, že bódhisattva se na hoře objevují v podobě obyčejných poutníků, mnichů či ve formě neobvyklých pětibarevných mraků. Pro odlehčení mě napadá, že by pak i u nás každé město s chemičkou mělo také svého :)
Stopy a přítomnost buddhismu jsou patrné snad na každém kroku. Hora se se svými 53 chrámy stala v roce 2009 součástí světového dědictví UNESCO. To se sice neobešlo bez prostestů místního obyvatelstva v roce 2008, po němž byli lidé nuceni tuto oblast opustit.
Wutai Shan je místem s nejstaršími dochovanými dřevěnými stavbami v Číně. Ty vznikly během vlády dynastie Tang. Jedná se o hlavní sál v Nanchanském chrámu (782 n.l.) a východní síň v Fuguanském chrámu (857 n.l.) Ty byly objeveny v letech 1937-38 a od té doby jsou pěčlivě studovány předními znalci tradiční činské architektury a jinými význačnými sinology.
Nejznámější chrámy jsou Nansah, jenž byl postaven za dynastie Yuan. Chrám se skládá ze sedmi teras rozdělených do tří částí. Spodní tři terasy jsou pojmenovány chrám Jile, Shande a chrám Youguo. Mezi přední chrámy patří také Shouning, Bishan, Puhua, Dailuo Ding, Qixian, Shifang, Shuxiang, Guangzong, Yuanzhao, Guanyin a mnoho dalších. Na vnější straně hory stojí za povšimnutí také Yanging, Nanchan, Mimi, Foguang nebo Yanshan.
Wutai je zkrátka místo, kde si užijete nejen nádhernou přírodu, ale také nádech starobylé kultury, jejíž duch přetrvává až do dnešních dob.
Jít na článek: Čínské přírodní památky – když pohled zkamení a srdce zjihne