Lungmenské jeskyněLongmenské jeskyně jsou bezesporu perlou mezi všemi čínskými jeskyněmi. Obří sochy vytesané do vápencových skal v člověku vyvolají intenzivní pocit monumentality. Bezmála sto tisíc těchto uměleckých děl se tyčí mezi stélami s nápisy, kterých je zde dva a půl tisíce a jen umocňují a snoubí kulturní zkazky s historickými. Není divu, že byly Longmenské jeskyně zapsány na seznam světového dědictví UNESCO jako „vynikající projev lidské umělecké tvořivosti“. Nevídaná přehlídka propracovaných soch vznikala téměř po čtyři staletí. Zvláštní atmosféra zde dýchá ze všech stran.

Longmenské jeskyněDnešní doba však přináší i nepříznivé vlivy, krásné sochy totiž pomalu, ale jistě, ničí výfukové plyny. Přidáme-li k tomu ještě erozi a kyselý déšť, památky ztrácejí na zachovalosti. Místní si Longmenských jeskyní cení natolik, že se dokonce čínská vláda rozhodla přestěhovat občany, kteří v okolí žijí, a přemístit blízko postavenou silnici.

Kromě skulptur a tisíců výklenků se zde nacházejí také kamenné desky, které mají nevyčíslitelnou hodnotu. Snad nejvíce fascinující jeskyní je Guyang, která je nejstarší z celého komplexu – paradoxně byla objevena jako první. K vidění je zde například socha Buddhy meditujícího před oltářem, mnoho maleb i nápisů, které vás lehce vtáhnou do děje, i když čínskému písmu třeba vůbec nerozumíte.

VairocanaDalšími nádhernými jeskyněmi jsou Binyangská, jeskyně Lotosového květu, Deseti tisíc Buddhů nebo největší z nich, Fengxiansi, které dominuje socha Buddhy Vairóčana.

Protože lidé jsou všude stejní a rádi přibarvují, je dle legendy vytesána podle císařovny Wu Zetian a pro její tajemný úsměv je přezdívána „Mona Lisa východu“. Vidíte? Ženy se umí podivně smát i v Číně, nechte se tedy oslnit v 3D!

Longmenské jeskyněSochy v Longmenských jeskyníchMonumentalita Longmenských jeskyní dýchá všude kolem...Longmenské jeskyně_2Socha - součást Longmenských jeskyníLongmenské jeskyně_3

Jít na článek: Čínské přírodní památky – když pohled zkamení a srdce zjihne