Západním směrem, asi patnáct kilometrů od centra města, se rozkládá areál Letního paláce, čínsky Yiheyuan. Je to vlastně největší park v Pekingu, na břehu uměle vyhloubeného jezera Kunming, zabírající okolo tří set hektarů. Samotná budova Letního paláce je stará přes osm set let a okupuje mírný pahorek uprostřed klidného parku…
Čínští císařové ho využívali jako svoje letní sídlo. Pro dnešní návštěvníky je otevřen od roku 1924. Toto krásné místo, přímo vyzývající k odpočinku a relaxaci, zahrnuje mnoho pavilonů, mostů, chrámů a pagod.
Není tedy divu, že roku 1998 byl Letní palác zařazen do světového kulturního dědictví UNESCO.
Harmonie klidu, závan historie a souhra člověka s přírodou
Toto vše vás napadne při návštěvě Letního paláce v Pekingu. Je jedno, vydáte-li se tam pouze relaxovat a odpočívat po náročném dni v hlavním městě, či vás přivede zájem o historická místa.
Klid vás přivítá za jednou z několika vstupních bran, nenechte si však ujít kouzelnou Suzhou street, kanál obklopený restauracemi a drobnými krámky. Trochu severněji a trochu výše můžete navštívit Věž buddhistické vůně, ze které je při pěkném počasí a absenci smogu fantastický výhled na Peking.
Mramorová loď kotvící u jezera a jiná lákadla
Projdete-li se po promenádě na břehu jezera, můžete dojít až ke slavné mramorové lodi císařovny Cixi z roku 1888 zakotvené u břehu. A pokud máte sami chuť, můžete se nalodit na některou z mnoha lodiček a bárek brázdících jezero a sledovat množství pagod a rozmanitých mostů spojujících drobné ostrůvky. Nesmím však opomenout ani nádherně malovanou promenádu, či Zahradu harmonických zájmů, která je přímo stvořená k závěrečné relaxaci po tomto zážitku.
Pro mnoho lidí je Letní palác nejkrásnějším místem Pekingu, určitě stojí za to jej navštívit.