Když se řekne oáza, před očima vyvstane svěží místo v poušti s palmami a chladivou vodou, kde najde utrmácený poutník na velbloudu odpočinutí. I oaza Turpan (čínsky Tulufan, český přepis Turfan, leží v oblasti Sin-ťiang), v překladu „úrodná země”, je označována jako zelený ostrov v moři písku s teplotními rekordy – ve stínu 49,6 °C, na slunci až 82,3 °C. A pozor, pro turisty je oáza Turpan hotovým rájem na zemi… Užijete si zde spoustu zážitků, díky kterým se do oázy Turpan budete chtít vrátit. Takže, co všechno vás na tomto malém, ale známém kousíčku světa čeká?
Oáza Turpan vás bude bavit
Návštěvníky přivítá Turpan výstavnými hotely s čekajími cyklo-rikšami a nabídkou zapůjčení kol na vyjížďky, s nabídkou výletů do okolí, bankami, autobusovými nádražími, cestovními kancelářemi, výškovými budovami obchodů i obytných domů obloženými bílými kachličkami (bílá barva nepřitahuje slunce). Stejně jako turisté při návštěvě zemí s tropickými podmínkami si na noc vytahují lehátka na balkon či před apartmány, obyvatelé zdejších paneláků dělají totéž.
Turpan je hodně větrný (říká se mu garáž větrů), což obyvatelé i turisté v letních měsících ocení. Podnebí je příznivé i pro větrné elektrárny. Toho využila Čína, která se snaží odčinit svůj špatný vliv na životní změnu klimatu a investuje veliké částky právě do větrných elektráren. Jedna z nějvětších je právě v Turpanu. V zimě si obyvatelé města zase užijí pořádné mrazy, zato déšť za celý rok skoro nevidí. Turpan je více než zajímavé město. Je totiž nejteplejším a nejsušším místem Číny, nejvzdálenějším městem světa od moře a také druhým nejnižším pevninským bodem na světě (někde až 154 metrů pod hladinou moře).
Večer se nabízejí procházky při hudbě, pod podloubími porostlými vinnou révou, které skýtají příjemný chládek, dislotéky, pohoštění nabízející nejen čínské speciality. Najdete zde Eminův minaret (z roku 1778, vysoký 44m), který postavil místní vládce Suleyman na počest svého otce Emina Hoji, kterého čínský císař vyznamenal dědičným titulem Král Turpanu. Můžete navštívit i místní muzeum (Gaochang Lu; 20Y) s výstavkou koster prehistorických zvířat, ve městě se pořádají různé slavnosti na počest kde čeho...
Čínská legenda o oáze Turpan
Oáza Turpan bývala v minulosti mocenským obchodním centrem na Hedvábné stezce. Za svoji podobu prý město vděčí čínskému vládci Aminhezovi, k němuž se váže následující legenda: Narodil se v malé vesnici v Sin-ťiangu v roce 1694 (dynastie Čching ) v bohaté rodině. Důvěru vládců říše si získal svými statečnými činy. Například jako velice mladý chlapec ochránil rodnou vesnici s malou armádou, kterou utvořil z jejích obyvatel, odolal mnohonásobné přesile mongolských útočníků. V mládí, kdy ještě nepanoval, potkal svou životní lásku. Nepřátelé ji však zajali a jejich vládce ji donutil, aby si ho vzala. Na svatbu pozval i Aminheza. Ten, přestože ho otec varoval, že jde o past, neuposlechl. Chtěl svoji lásku vidět. Dívka se o připravované vraždě milého dozvěděla a rozhodla se ho, přes hrozbu smrtí, varovat. Vzpomněla si na tajná znamení, kterými se v dětství dorozumívali, a tak když Aminhezu vešel dovnitř, varovala ho. S výmluvou, že něco zapomněl u koní, odešel z paláce a uprchl. Svoji lásku však už nikdy nespatřil... To i více se dozvíte, pokud se rozhodnete palác bývalého vládce navštívit.
Od této příhody se Aminhez snažil více zabezpečit a zvelebovat město, kde žila jeho láska. Na jeho počest mu byla později (ve 2. polovině 18. století) postavena nejvyšší a nejkrásnější mešita v celé Číně, která nese jeho jméno.